Krwiodawstwo

Będąc w Polsce oddałam krew. Jestem dawcą od kiedy tylko mogłam zacząć. Pierwszy raz oddałam krew w Wielki Czwartek 2007 roku. Od tamtej pory dłuższą przerwę zrobiłam sobie tylko raz – gdy pojechałam za pierwszym razem do Norwegii.

W Norwegii nie mogłam oddawać krwi. I nadal nie mogę. Tu trzeba: ważyć minimum 50 kilo, mówić płynnie po norwesku i mieć norweski numer personalny (fødselsnummer). Du må veie over 50 kg, beherske norsk skriftlig og muntlig og ha norsk fødselsnummer. W 2011 nie spełniałam żadnego z tych warunków. Teraz spełniam dwa, a w październiku – ostatni warunek zostanie spełniony i będę mogła oddać krew tutaj. Zastanowię się, czy będę chciała. Jednak krew nie woda.

Pamiętam dobrze moje zdziwienie na wieść o tym, że nie można oddać krwi, nie znając języka. Ale jak to – myślałam, – czy coś się zmienia we krwi, gdy zaczynasz mówić w danym języku?  Szukałam rozwiązania tej zagadki.

Rozwiązanie nie było skomplikowane – w Norwegii w taki sposób podchodzą do ochrony danych osobowych. Dokładniej – chodzi o pytania w formularzu – musisz je zrozumieć i udzielić odpowiedzi, by móc oddać krew.  Pytania dotyczą stosunków seksualnych – dlatego nie ma opcji,  żebyś pojawił się w punkcie z kolegą, partnerem – tłumaczem. Bo nikt nie może ograniczać Twoich odpowiedzi.

Personnummer, nie D-nummer, bo zapewne chodzi o rejestrację, o to, żeby być na stałe. A 50 kilogramów – obowiązuje w większości krajów, chodzi o to, żeby ubytek pół litra krwi nie zagrażał dawcy.

Nie mogą też krwi oddawać homoseksualiści. Menn som har hatt sex med menn siste året. Ergo – przed oddaniem krwi – rok celibatu.

Mam nadzieję, że zaciekawiła Was tematyka krwiodawstwa. Jeśli ktoś się zastanawia, czy warto – warto. Igła jest gruba, żyły ciasne, ale warto. Blod kan ikke lages, det må gis. Poza tym w dniu oddania krwi jedno piwo zapewnia już helikopter w głowie. Więc – jest ekonomicznie.

Wszystkie cytaty pochodzą z oficjalnej strony norweskiego Czerwonego Krzyża: www.giblod.no
Najdokładniejsze informacje o oddawaniu krwi w Polsce znajdują się tutaj: www.rckik.wroclaw.pl
A ja oddaję krew regularnie w Szpitalu Wojskowym: www.wckik.pl/wroc.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *